W jaki sposób konserwować kostkę granitową na jesień

Nieocenioną zaletą nawierzchni wykonanej z kostki granitowej jest jej trwałość. Wybór z pozoru droższego materiału szybko zwróci się inwestorowi w postaci oszczędności wydatków jak i czasu przy zabiegach konserwacyjnych.

W normalnych warunkach eksploatacyjnych kostka granitowa skutecznie opiera się warunkom atmosferycznym. Bieżące zabrudzenia w postaci błota, piachu są stosunkowo łatwe do usunięcia za pomocą myjki ciśnieniowej lub ogrodowego węża z wodą i szczotki.

Mech i porosty porastające kostkę granitową w miejscach bardziej zacienionych wymagają nieco więcej wysiłku. Skuteczna okaże się myjka ciśnieniowa o odpowiedniej mocy, a gdy porastanie wysterowana sporych powierzchniach pomocne okażą się specjalistyczne preparaty. Przy stosowaniu myjki wysokociśnieniowej ważne jest umiejętne operowanie strumieniem wody, tak aby minimalizować wypłukiwanie piasku ze szczelin między kostkami.

Zdecydowanie bardziej kłopotliwe jest usuwanie zabrudzeń powstałych w wyniku wycieku oleju, nieumiejętnego grilowania czy zabrudzenia farbą bądź zaprawą cementową. W takim przypadku decydującym czynnikiem jest odpowiednie szybkie reagowanie. Jeżeli zabrudzenie jest w miarę świeże, należy niezwłocznie zasypać je np. piaskiem i następnie zacząć czyszczenie na mokro z dodatkiem detergentu. Dobrze się przy tym sprawdzi płyn do mycia naczyń taki jak dobrze znany “Ludwik” rozcieńczony z wodą w proporcji ok. 1:3.

W początkowej fazie usuwania oleistych zabrudzeń nie zaleca się stosowania myjek ciśnieniowych. Mimo naszych starań może okazać się, że nie uda nam się doczyścić kostki. Wówczas pozostaje jeszcze nam możliwość “przełożenia” kostki na danym fragmencie.

Po wszystkich pracach wiązanych z czyszczeniem i myciem kostki, warto sięgnąć po preparaty impregnujące. Nadadzą kamieniowi świeżego wyglądu oraz utrudnią wnikaniu brudu.

Dodaj komentarz